Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shape

Tıklama Oranını Artıran Başlıklar Nasıl Yazılır?

Tıklama oranını en yukarı taşıyan başlıkları nasıl yazıldığını keşfetmek çok zor değil aslında. Her metin yazarı ve her gazeteci, güçlü bir başlığın önemini bilir ve bunun farkındadır, herkesin biraz metin yazarı ve biraz da gazeteci olduğu iş blog dünyasında kullanıldığı bir yöntemdir.

Buna rağmen, birçok kişi hala manşetlerin ne kadar önemli olduğunu hafife alıyor. İşte size daha iyi başlıklar yazmanıza yardımcı olabilecek (ve ayrıca bunlara ne kadar odaklanmanız gerektiğini size bildirecek) bazı anekdotlar, gerçekler ve yönergeler.

Başlıklarınızda 50/50 Kuralını Asla Hafife Almayın!

Tüm zamanların en iyi metin yazarlarından bazılarına göre, başlığa bir parça ikna edici içerik yazmak için geçen tüm zamanın yarısını harcamalısınız. Dolayısıyla, sizin veya işletmeniz için gerçekten önemli olan, insanların gerçekten okumasını istediğiniz bir blog gönderiniz varsa, gönderi başlığınıza düpedüz takıntılı olmalısınız.

Reklam efsanesi David Ogilvy, manşetlerin gücünü, başlığın reklamın okunup okunmayacağını tam anlamıyla nasıl belirlediğini biliyordu. Bu metin yazarı bir reklam manşeti için otomobil reklamını 104 kez yeniden yazdığını ifade ediyor.

"Saatte 60 mil hızla, yeni Rolls Royce'da duyduğunuz tek şey gösterge paneli saatinin tik takları ..."

Usta metin yazarı Gene Schwartz, genellikle bir haftayı bir satış yazısının ilk 50 kelimesi -manşet ve açılış paragrafı- üzerinde geçirirdi. Bu 50 kelime herhangi bir ikna edici yazının en önemli parçasıdır ve bunları iyi yazmak zaman alır ustalar için bile.

Metin Başlıkların 80/20 Kuralı

İşte bazı ilginç istatistikler;

 • Ortalama olarak, 10 kişiden 8'i manşet metnini okuyacak, ancak 10 kişiden sadece 2'si geri kalanını okuyacaktır. Bu, başlığın gücünün sırrı ve tüm parçanın etkinliğini neden bu kadar çok belirlediğidir.
 • Başlık ne kadar iyi olursa, ortalamaları geçme ve yazdıklarınızı daha çok insan tarafından okunma olasılığınız o kadar yüksek olur.
 • Harika bir başlık yazmak, yazınızın başarısını garanti etmez. Başlıkta sunulan avantajın, içeriğiniz veya teklifinizle birlikte gövde metninde düzgün bir şekilde karşılanması gerekir.
 • Ancak kötü ve hatta marjinal bir manşete sahip yazınız uzun içeriği, büyük ölçüde okunmamaya mahkumdur.

Harika Bir Başlık Nasıl Yazılır?

Geçen sefer, işe yarayan farklı başlık kategorilerine baktık. Bu sefer, harika başlıklar oluşturmak için analitik tekniklere bakacağız.

Başlıklar, alt başlıklar ve madde işaretleri:

 1. Okuyucu için faydalı olun,
 2. Ona zorunlu duygusu verin,
 3. Ana faydanın bir şekilde eşsiz olduğu fikrini iletin,
 4. Yukarıdakilerin hepsini ultra-sprecıfıc bir şekilde yapın.

Başlığınızı yazmaya başlamadan önce kendinize altı soru sormanızı söylüyor;

 1. Başlığınız okuyucuya okumak için bir ödül sunuyor mu?
 2. Başlığınızı daha ilgi çekici ve inandırıcı hale getirmek için hangi özellikleri ekleyebilirsiniz?
 3. Başlığınız, okuyucunun elindeki konu hakkında zaten sahip olduğu güçlü, eyleme geçirilebilir bir duyguyu tetikliyor mu?
 4. Başlığınız, potansiyel müşterinizin anında başını sallamasını sağlayacak bir teklif sunuyor mu?
 5. Başlığınız, önerilen bir işlemin dahil edilmesinden faydalanabilir mi?
 6. Potansiyel müşteriyi açılış metninize yönlendirmek için bir entrika unsuru ekleyebilir misiniz?

Ziyaretçinizin karşı yapacağınız bu altı soru, içeriklerimizin temel yapısıyla birleştirildiğinde, muhteşem başlıklar yazmak için, mükemmel bir çerçeve sağlar. 

.

Çalışmak ve odaklanmak gerekir, ancak çaba sizi daha popüler bir blog yazarı ve daha karlı bir metin yazarı yapacaktır.

TEKLİF AL