Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shape

Featured Snippet

Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet, Google arama sonuçlarında öne çıkan, en üstte bulunan ve kutu içerisinde yer alan sayfalardır. Google’da arama yaptığınızda sayfanın en üst kısmında bir snippet görebilirsiniz. Snippet, Google’da arama yapan kullanıcının sorusunu cevaplayacak sayfaların içeriği özetlenmiş hali ile sayfanın üst sırasında ayrı bir kutuda listelenmesidir. Position Zero, Featured Snippet’in diğer kullanım şeklidir. Position Zero “sıfırıncı sıra” anlamına gelmektedir. Bu kutucuk içinde;

 • İçerik özeti,
 • Başlık,
 • URL,
 • Sayfanın linki mevcuttur. Featured Snippet her arama sonucunda görünür mü bilemeyiz, bu Google’nin algoritmasına göre değişir.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

Öne çıkan snippeta sahip olmak için özel çalışmalar yapmalısınız. Web sayfanızı optimize edin ve onları biçimlendirin.

 • Özgün SEO içeriği,
 • İçeriğiniz kullanıcının sorusuna net ve doğrudan cevap versin,
 • Videolar ve görseller kullanın,
 • İçeriklerinizi bölümlendirin,
 • Yazınız kalabalık olmasın, sade ve bilgi verici olsun,
 • Uzun ve anlaması güç, bakıldığında sizi yoran paragraflardan kaçının. Kullanıcı kısa ve anlamlı cümleleri seviyor,
 • Cevap uzunluğunuz 40-50 karakter arası olsun,
 • İçeriğinizi HTML etiketlerine uygun olacak şekilde biçimlendirin,
 • Konu başlığına göre alt başlıklar oluşturun,
 • İçeriğiniz mümkün olduğu kadar iyi gözükmeli,

Yukarıdaki kriterlere uygun içerikler oluşturduğunuzda, Google’ın yapay zekâ algoritması bunu fark edecek ve sizi Featured Snippet kısmına taşıyacaktır. 0.sırada olmak basit ama sabır isteyen bir süreçtir. İçeriğinizin eksik ya da yanlış olması sizi 0.sıraya taşımaz.

-Kullanıcı Aradığı Cevabı Sizde Bulmalı

Özgün içeriğinizin konusu hedef kitle tarafından en çok aranan konulardan olmalı. Hedef kitlenize tam anlamıyla en iyi cevabı vermelisiniz. İçeriğinizi bölümlemeniz, alt başlıklar oluşturmanız ve soruları en ince ayrıntısına kadar incelemeniz sizi hedef kitleye ulaştırır.

-İçeriklerinizi Sade ve Net Tutmaya Çalışın

Anlaşılması ve okunması zor karışık cümleler, konuyla alakasız içeriklerden kullanıcılar hiç hoşlanmaz. Basit ve açıklayıcı yazılar ziyaretçiye istediği cevabı verebiliyorsa eğer güven ve beğeni kazanırsınız. İçeriğinizin zengin olması ziyaretçilerin daha fazla sayfanızda süre geçirmesini sağlar.

-Uzun Paragraflar Ziyaretçiyi Yoruyor

Zengin içerik oluşturmaya çalışırken uzun paragraflar oluşturmayın. Yazının okunabilir, sade, kısa, açıklayıcı ve akıcı olmalı. Uzun paragraflar ziyaretçiyi daha okumadan yoruyor. Featured Snippet bölümünde, Google’ın içeriğinizin neresinden çekeceğini bilemeyiz. Kısa kısa yazılar yazmak önemlidir.

-Featured Snippet Güven Veriyor

Kullanıcı Featured Snippetlarda yer alan sitelerle doğru ve güvenilir olduğu için karşılaştığını bilmeli. Featured Snippetin amacı kişiye doğru, net bilgiyi ulaştırmak ve güven kazanmaktır.

-Featured Snippet Seo

Featured Snippet, SEO’dan daha fazla Google sıralaması olmadan tıklanmayı arttırma fırsatıdır. İçeriğinizin snippeta taşımanız organik trafiğinizi arttıracaktır. Snippet tıklama gerektirmeyen aramaların sayısını arttırır. Kullanıcı aramayı yaptı ve hiçbir sonuca tıklamadı. Snippet kutucuğunda gördüğü kısa ve net cevap onu tatmin etti.

-Google’ın Sevdiği Soru Kalıpları Nedir?

Google’ın yapak zekâ algoritması “ne, ne zaman, nedir, kimdir, ölüm tarihi, doğum tarihi, nasıl, nasıl yapılır, kimdir, en iyi, en kötü, ilk, en son…” gibi soruları sever. Bu soruları da yazınızda kullanmanız Featured Snippet bölümünde yer almanızı sağlar.

-Google Snippet Ne İşe Yarar?

Snippet kutucukları her aramanızda karşınıza çıkmaz. Bunun sebebi net bir bilgiye ulaşılamamasıdır. Google net ve doğru bilgiyi içeren siteleri snippeta taşıyor.

Featured Snippet Türleri

1-Paragraf Snippet

Kullanıcının aramasına en iyi cevabı veren sayfanın öne çıkan snippet türüdür.

2-Liste

 Kullanıcının yapmak istediği işlemi adım adım listeleyen snippet türüdür.

3-Tablo

Google içeriği daha faydalı hale getirmek için yeniden biçimlendirir.Tablo snippet için içeriğinize tablo eklemeniz gerekmez. Satır ve sütun olarak görüntülenen bilgi, tablo snippet olarak görünebilir.

TEKLİF AL