Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shape

En Çok Yapılan 10 SEO Hatası!

En Çok Yapılan 10 SEO Hatası 

SEO hızlı değişen bir sektördür. Şu an işimize yarayan birkaç ay sonra önemsiz kalabilir. SEO da yapılan hatalar gözden kaçabilir, fark edilemeyebilir.  Bu yazımızda, SEO da yapılan küçük hatalardan bahsedeceğiz. Sitenizin organik trafiği yetersizse ve bunun neden olduğunu bilmiyorsanız, aşağıda yer vereceğimiz hatalardan birisini yapıyor olabilirsiniz. Bu ufak hatalar büyük kayıplar yaşatıyor olabilir. Peki bu hatalar nedir?

1-Anahtar Kelime Aracı Kullanmalısınız

Anahtar kelime aracı kullanmak hile değildir, kullanmamak büyük bir SEO hatasıdır. Anahtar kelime araçları Google’da kullanıcıların neleri ne kadar aradığını sizle gösterir. Böylece sizde yazacağınız konuyu ya da yazacağınız konu ile ilgili alt başlıkları bu sayede belirleyebilirsiniz.

2-İçeriğinizin Uzunluğu Yeterli Değil

İçeriğinizde belirli oranda anahtar kelime yakalayın ve uzun içerikler yazın.

Uzun içerik nasıl yazılır?

İçeriğiniz otoriter ve güvenilir olmalı. Hedef kitleniz için bilgilendirici ve yararlı içerikler oluşturmalısınız. Yazdığınız içerikler doğru, anlaşılır ve tarafsız olmalı. Çok uzun paragraflar yazmaktan kaçınmalısınız. Okuyucu uzun paragrafları gördüğü an okumaktan kaçıyor. Uzun paragrafları başlıklandırıp bölümlendirebilirsiniz.

İçeriğin uzunluğu nasıl olmalı?

İçeriğinizin konusu birçok şekilde olabilir. İçeriğinizin uzunluğu 2000 kelime olacak diye bir kural yok. Organik tarama sonuçlarında iyi bir sonuç için en iyi ve en kullanışlı içeriği yazmak amacınız olmalıdır.

Kullanıcın aradığı cevap bazen tek bir kelime bazense çok detay cevaplar olabilir. Çok kısa bir yazı, uzun bir yazının önüne geçebilir. İçeriğin uzunluğu konuya bağlı değişkenlik gösterebilir.

3-Bozuk Link ve Bağlantılar Bulundurmayın

Arama motorları, internet sitenizi tarar ve yönlendirdiğiniz linkleri takip ederek hareket eder. Kırık bağlantı sitenizi düşük gösterir ve kullanıcı deneyimini olumsuz sonuçlandırır.

4-H1 Etiketi Birden Fazla Olmamalı

Sayfanız belirli bir hiyerarşiye sahip olmalı. Bu hiyerarşide H1 olmazsa olmazdır. Başlık etiketi sayfanın arama motoru tarafından kolay anlaşılmasını ve içeriklerin bölümlere ayrılmasını kolaylaştırır. H1 içeriğin amacını vurgular. Diğer alt başlıklar ise H1’i destekler. H1’in arkasından gelen başlıklar düzene uygun olmalı.

5-Sayfanızda Meta Açıklamasına Yer Vermeyi Unutmayın

Meta açıklamaları SEO açısından değerlidir. Google sıralamasında yalnız meta açıklamasının bir önemi yok. Meta açıklaması içeriğinizin reklamıdır. Bu yüzden, kullanıcıya hitap eden ve sitenin tıklanma oranını arttıracak kaliteli meta açıklaması yazmalısınız.

Meta açıklaması nasıl olmalı?

  • Boşluklarla birlikte en fazla 140 karakter olmalı,
  • Anlaşılır ve kesin kullanıcıyı harekete geçirecek kelimeler kullanmalısınız. Satın al, gir, indir, tıkla, ücretsiz deneme, vb.
  • Genel ve uzun açıklamalardan kaçının,
  • Meta açıklamanızı anahtar kelimeler ile doldurmayın,
  • Her sayfanın meta açıklaması olmalı.

6-Kopya İçerik Sorunu

Kopya içerik, önemli bir problemdir ve sitenizi olumsuz etkiler. Sitenize eklediğiniz içerik kopya olmamalı. SEO açısından özgün içerik en önemli konudur. Konuyla ilgili özgün içerik yazmanız organik trafiğinizi arttırır. Kopya içerik probleminde sayfanın index alması Robots.txt ile engellenmesi gerekir.

7-Resimlerde Alt Etiket Kullanılmaması

Arama motoru, içeriğinize eklediğiniz görselin ne ile ilgili olduğunu anlamak için alt etikete başvurur. Siz alt etiket eklemediğinizde SEO konusunda eksiklik yaşarsınız. Trafik almak istiyorsanız içeriğinize ekleyeceğiniz görsellere konunuz ile ilgi alt etiketler verin.

8-Web Siteniz Yavaş Açılıyor

Sayfa sıralamanızı etkileyen diğer faktör sayfa hızıdır. Web sitenizin yavaş açılması bir hata, onu görmezden gelmeniz daha büyük bir hatadır. Sayfanızın yavaş açılması kullanıcının sayfanızdan ayrılmasına sebep olur böylece trafiğiniz düşecektir. Daha fazla satış ve sayfan görünümünü arttırmak için web sayfanızın açılış hızını iyileştirin.

9-Uzun Başlıklar Kullanılmamalı

Başlığınız 70 karakteri geçmemeli. Uzun başlık SEO problemidir. Başlığınızda anahtar kelime kullanmalısınız ama anahtar kelime kullanımını arttırarak uzun başlıklar oluşturmaktan kaçınmalısınız.

10-Bozuk Görsellere Dikkat Edin

İçeriğinizde ki görsellerin yerine kullanıcı boş kutucuk görüyor. Başka bir sayfaya bağlandığınızda sonuçlar iyi olmaz. Diğer site üzerinde kontrolünüz olamayacağından, kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz fazla.

TEKLİF AL