Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shape

Domain Nedir?

 Domain Nedir? Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılır?

Domain (alan adı); hatırlanması zor IP adreslerinin yerine doğrudan web sitenizin fiziksel adresinin karşılığı olan harf, sayı ve sembollerin tümüdür. Kullanıcı, sitenizin alan adını hatasız arattığında, direk siteye ulaşmasını sağlar.

Örneğin Anatolmedia’nın web sitesini ziyaret etmek istediğinizde, “anatolmedia.net” domain adımızla ana sayfamıza ulaşabilirsiniz. Domainin de amacı budur; kullanıcıyı istediği siteye uğraştırmadan göndermektir. Domain olmasaydı eğer IP adreslerini kullanmak zorunda kalırdık.

Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Her web sitesi akılda kalıcı bir isme sahip olmalıdır. İsme sahip olmadan önce domainin nasıl alındığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

-Domain Marka ile Uyumlu Olmalı

Alacağınız domain markanızla uyumlu olmalıdır. Markanızla uyumlu olan alan adınız kullanıcının sizi daha rahat bulmasını sağlayacaktır. Örneğin giyim üzerine satış yapan bir firmasınız, isminiz uyar giyim ya da tarz giyim gibi bir isme sahip olmalıdır. Markanızın ismi sizi ve sizin yaptığınız işi çağrıştırmalıdır. Alakasız olan domain seçiminiz müşterinizin sizi bulmasını zorlaştırır.

-Kolay Telaffuz Edilmeli

Markanıza ait bir web sitesi oluşturmak istediğinizde, kullanıcıların sizi hatırlayabilmesi çok önemlidir. Kolay okunabilen ve işinizle uyumlu olan domaine sahip olmalısınız.

-Akılda Kalıcılık Sağlanmalı

İsminiz işinizle alakalı, bu istenen ilk kural ama insanlar sizi hatırlıyor mu, önemli olan bu. Kreatif, dikkat çekici ve net domainler insanların sitenizden ayrıldıktan sonra unutmamasını ve siteye kolayca geri dönmesini sağlar.

-Domain ile Aynı İsimde Sosyal Medya Hesaplarınız Olsun

Günümüzde markaların sosyal medya kullanması olmazsa olmazdır. Sosyal medya etkileşimi sağlar ve satışın artışını sağlar. Domain adınız ile aynı isme sahip sosyal medya kullanmanız markanızın görünmesi adına güzel olacaktır.

-Domain Uzantısı Belirleyin

Domain, alan adı seçerken karşılaşılan üst alan adıdır. Markalar internet sitesi açmak istediğinde milyonlarda alan adı uzantısı içinde kendilerine uygun olanı seçerek site kurarlar. Uluslararası etkileşimin olacağı bir internet sayfası ise .com, sadece Türkiye genelinde etkileşim sağlanacaksa .com.tr uzantısını tercih edebilirsiniz.

-Domain de Anahtar Kelimeye Gerek Yok

Google sürekli güncelleme yapıyor ve bunu takip etmek çok önemlidir. Önceden markanızı hedefleyen anahtar kelimeyi domain de geçirmek sizi yükseltiyordu. Ama şimdi anahtar kelime içeren alan adı sizi üst sıralara taşımıyor.

-Benzer Domain Kullanın

Kullanacağınız domain başka bir site tarafından kullanılmışsa, markanız ile alakalı başka alternatifleri tercih etmelisiniz. Markanızın ismi başka bir sitede kullanılıyorsa domain uzantınızı .net, .com.tr, org ile değiştirin.

-Domain Uzunluğunu Kısa Kesin

Kısa ve net olan domainler insanlar tarafından hatırlanmanızı sağlar. Uzun domain sitenizin URL’sini de uzatır. Kısa URL ve alan adı sizi bir adım önde götürür.

-Domain Sadece Size Ait Olmalı

Domain seçmeden önce telif, spam ve engel durumunu kontrol etmelisiniz. İşleriniz ilerlediğinde telif problemi ile uğraşmanız emeklerinizi silip atabilir.

Domain Türleri Nelerdir?

En yaygın kullanılan domain türlerinden bazıları şunlardır;

  • .com: Ticari siteler için üretilmiştir ama tüm siteler tarafından kullanımı en yaygın domain türüdür. İngilizcede “commercial
  • .net:network” ağ uzantısı anlamındadır.
  • .org: Dernek ve vakıflar, kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları bu domain uzantısını kullanabilir.
  • .gov: Devlet kuruluşlarının kullandığı domain türüdür.
  • .info: İngilizcede bilgi anlamına gelen “information” kelimesinin kısaltılışıdır. Bilgi amaçlı web siteleri için kullanılan domain uzantısıdır.
  • .edu: İngilizcede eğitim anlamına gelen “education” kelimesinin kısaltılışıdır. Eğitim kurumları için kullanılan domain uzantısıdır.
  • .biz: İngilizcede “business” kelimesinin kısaltılışıdır. Profesyonel anlamına gelmektedir.
  • .name: Aile veya bireyler için kişisel site atmak isteyenlerin kullanabileceği domain türü.

Domain Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Domain sorgulamak için yerli ve yabancı sağlayıcılar kullanılmaktadır. Domain satın almadan önce istediğiniz domainin boşta olup olmadığını sorgulatın. Sizinle birlikte aynı domaini kullananlar olabilir. Başkası tarafından kullanılmayan bir domain satın almalısınız. Domaini satın aldığınızda süresi bittikçe yeniden kullanmak için ücret ödemelisiniz. Örneğin 1 yıllık domain satın aldınız, 1 yıl geçtikten sonra aynı domaini kullanmak isterseniz ödeme yaparak devam edebilirsiniz.

Company Domain Ne Demek?

.BIZ ve .CO gibi alan adlarının bir adım ötesinde ek seçenek imkanı sunan .COMPONY, iş odaklı alan adıdır. Kullanıcıya sizin güvenilir ve köklü bir marka olduğunuzu söyler.

Hosting ve Domain Nedir?

Hosting, barındırma hizmetidir. Bir sayfada yayınlanacak içeriklerin kullanıcılar tarafından erişilebilecek paylaşımlı sunucuda tutulması, Hosting hizmetidir. Hosting sizin deponuzdur.

Domain (alan adı), web sitenizin fiziksel adresinin karşılığı olan harf, sayı ve sembollerin tümüdür.  Domain markanızın tabelasıdır.

Domain ve Hosting Ne İşe Yarar?

Kuracağınız web sitenizin görünürlüğünü sağlamak domain ve hosting hizmetinden geçer. Her siteye özel domain (Alan adı) ve içeriklerini muhafaza ettiği hostingi vardır. Hosting sunucular aracılığı ile içeriklerinizin dünyanın neresinden olursa olsun ulaşılmasını sağlar. Domain, sizin için tasarlanmış bir isimdir. Sunucuda aratıldığında kullanıcının kolaylıkla size ulaşmasını sağlayan hizmettir.

Domain Ne Zaman Boşa Düşer?

Süresi dolduktan sonra 60 günlük redemption periyot sürecine giren Domain, 60 günlük süre içinde tekrardan yenilenebilir. 60 günlük süreçte bittikten sonra pending delete dediğimiz 15 günlük süreç başlar. Bu süreçte de süresi uzatılmaz ya da kurtarılmazsa eğer domain kayıt edilmek için başka register firmalarınca aktif hale gelir.

TEKLİF AL